Cultură şi învăţământ

Cultură

Rata scăzută a şomajului, numărul relativ mic al persoanelor ce beneficiază de ajutor social, populaţia tânără, lipsa conflictelor etnice şi confesionale, conservarea tradiţiei şi perpetuarea ei în rândul tinerilor sunt elementele ce caracterizează comuna Salva, fapt dovedit şi de prezenţa atelierelor de artizanat în localitate.

Facând parte dintr-o zonă folclorică bogată, renumită în special datorită „clopului cu paun”, Salva se remarcă şi datorită  ansamblului folcloric « Păunaşii Salvei », recunoscut internaţional.

Pe teritoriul comunei se găsesc monumente religioase şi istorice precum

♦ Mănăstirea Izvorul Tămăduirii

♦ Statuia Tiberiu Morariu (doctor în geografie, căruia şcoala îi poartă numele)

♦ Platoul Mocirla cu Troiţa lui Tănase Tudoran.

Comuna are şi echipa de fotbal – Spicul Salva – iar vestiarele şi grupul social al terenului au fost recent modernizate.

Căminul cultural a fost modernizat şi dispune de grup social şi bucătărie, precum şi de apartamente pentru cazare. Acesta necesită însă lucrări de extindere. Anual sunt organizate diverse evenimente precum sărbătorirea “Fiilor Satului”.

Creşterea nivelului emigraţiei, sporul natural negativ (începând din 1995) din ultimii ani, lipsa locurilor de joacă şi a spaţiilor verzi, lipsa unui club de distracţie pentru copii, lipsa ONG-urilor locale şi neimplicare populaţiei constituie aspecte asupra cărora trebuie acţionat pentru a preveni evoluţia negativă a comunităţii.

Învățământ

Număr grădiniţe 1